Ana içeriğe atla

Sahnede Tehlikeli İlişkiler

>>Haftasonu ani bir kararla İstanbul Şehir Tiyatrolarını aradım. Telefondaki adam: "Hemen gelin!" dedi. Evet aynen okudunuğuz gibi "Hemen gelin!"
Oyun güzel mi?
Siz bence hemen gelin!
Peki...
Ve gittim. Oyun güzel değildi, mükemmeldi. "Tehlikeli İlişkiler" hakkında ne söylemesem az kalır. Aynalardan oluşan dekoru, çok basit ama dahiceydi. Yansımalar bazen konunun en can alıcı noktalarını gösteriyordu.
Aşkın ve esaretin, kibirin, bencilliğin ve en önemlisi elde etme duygusunun insanı nasıl tutsak ettiğini çarpıcı bir şekilde anlatıyordu oyun. Oyuncular ölüp ölüp dirildiler sahnede.. Kimi nefretten kimi kederden haykırdı.


Yazan: Choderlos de Laclos muş.Oyuncular arasında Şebnem Köstem, Esra Ronabar, Ece Özdikici, Levent Üzümcü ve Tomris İncer var.


Choderlos de Laclos tarafından, 18. yüzyıl sonlarında yazılan “Tehlikeli İlişkiler”, dönemin Fransız aristokrasisine dair eleştiri sunuyor. Tutkulu bir aşk hikâyesi ekseninde ikiyüzlü cemiyetin tüm değerlerden yoksun, yıkıcı görüntüsü çiziliyor.


Çıkışta bir mutluydum ki sormayın. .
Ben evcimen izleyiciyim. Ama tiyatro; işte oradalar ama aslında taa oradaydılar.
Oyunu ikinci hatta üçüncü kez izleyemeye gelenlerle tanıştım. İmkanı olanlar size söyleniyorum: "Hemen gidin!"


Telefondaki görevli bey amcaya saygılarımla... Hala beni öğrenci kabul edip, biletimi ona göre verdiği için ekstra teşekkürler... ! :)

Yorumlar