Ana içeriğe atla

Vanya Dayı

Geçen hafta -nihayet- İstanbul kültür-sanat etkinlikleri kapsamında Vanya Dayı'ya gittik. 
Vanya Dayı kim ki ya da ne ki diyenler için: 
Vanya Dayı, Rus oyun yazarı Anton Çehov'un 1899'da yazdığı bir trajikomedidir. İlk olarak 1900'de Konstantin Stanislavski tarafından sahnelenmiştir.


Bu trajikomik eserde:
Hayatını başkaları için heba edenler var.
Bu duruma isyan edenler var.
Bütün bunların şahitleri ve mağdurları var.
Karşılıksız aşk-lar ve tutkular var.
Patlayan bir silah ve kırılan bardaklar var. (oyunu ön sıradan izlemenizi tavsiye etmiyorum)
Hayatını sorgulayıp, çözüm bulamayanlar var.
Ve herkesi ayrı düşüncelere sürükleyebilecek bir çok unsur var.Bütün bu varları var eden en önemli unsurlar ise; Levend Öktem ve Selçuk Yöntem'dir. Bu muhteşem ikiliyi sahnede dans edip, şarkı söylerken görebilirsiniz. Nesrin Kazankaya'nın oynayıp, aynı zamanda yönettiği bu önemli eser, sonrasında düşündüren cinsten. Oyun çıkışında kahve içmek için güzel bir bahane olur.


Merak edenler için: Vanya Dayı, Tiyatro Pera'da ya da belki size yakın bir sahnede oynamak üzeredir! 


Daha çok merak edenler için:


Çehov’un “Vanya Dayı” adlı oyunu; 19. yüzyılın devrim arifesini yaşayan Rusya’sında, değişmekte olan siyasal sistem ve sınıfsal değerlerin, toplum yaşamında yarattığı uzlaşmaz çelişkileri, bir çiftlik evi yaşantısı üzerinden izleyiciye aktarıyor. Köy yaşamına sıkışmış aydınların monotonluk, umutsuzluk, eylemsizlik, tembellik ve mutsuzlukla kuşatılmış varoluşlarını yansıtan “Vanya Dayı”Çehov’un, geçmişlerine sıkışan ve bugünü yaşamakta zorlanan karakterlerinin, geleceklerine yönelik umutsuz ve umarsız bekleyişini etkileyici bir şekilde izleyiciye yansıtıyor.


Yorumlar