Ana içeriğe atla

Vanya Dayı

Geçen hafta -nihayet- İstanbul kültür-sanat etkinlikleri kapsamında Vanya Dayı'ya gittik. 
Vanya Dayı kim ki ya da ne ki diyenler için: 
Vanya Dayı, Rus oyun yazarı Anton Çehov'un 1899'da yazdığı bir trajikomedidir. İlk olarak 1900'de Konstantin Stanislavski tarafından sahnelenmiştir.


Bu trajikomik eserde:
Hayatını başkaları için heba edenler var.
Bu duruma isyan edenler var.
Bütün bunların şahitleri ve mağdurları var.
Karşılıksız aşk-lar ve tutkular var.
Patlayan bir silah ve kırılan bardaklar var. (oyunu ön sıradan izlemenizi tavsiye etmiyorum)
Hayatını sorgulayıp, çözüm bulamayanlar var.
Ve herkesi ayrı düşüncelere sürükleyebilecek bir çok unsur var.Bütün bu varları var eden en önemli unsurlar ise; Levend Öktem ve Selçuk Yöntem'dir. Bu muhteşem ikiliyi sahnede dans edip, şarkı söylerken görebilirsiniz. Nesrin Kazankaya'nın oynayıp, aynı zamanda yönettiği bu önemli eser, sonrasında düşündüren cinsten. Oyun çıkışında kahve içmek için güzel bir bahane olur.


Merak edenler için: Vanya Dayı, Tiyatro Pera'da ya da belki size yakın bir sahnede oynamak üzeredir! 


Daha çok merak edenler için:


Çehov’un “Vanya Dayı” adlı oyunu; 19. yüzyılın devrim arifesini yaşayan Rusya’sında, değişmekte olan siyasal sistem ve sınıfsal değerlerin, toplum yaşamında yarattığı uzlaşmaz çelişkileri, bir çiftlik evi yaşantısı üzerinden izleyiciye aktarıyor. Köy yaşamına sıkışmış aydınların monotonluk, umutsuzluk, eylemsizlik, tembellik ve mutsuzlukla kuşatılmış varoluşlarını yansıtan “Vanya Dayı”Çehov’un, geçmişlerine sıkışan ve bugünü yaşamakta zorlanan karakterlerinin, geleceklerine yönelik umutsuz ve umarsız bekleyişini etkileyici bir şekilde izleyiciye yansıtıyor.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Masaüstü Arka Planı Olarak Ayarla

Günde ortalama 5 saat durduğum evimdeki duvarların rengini değiştiremiyorum ama 12 saat karşısında durduğum bilgisayarımın arka planını sadece 2 tıkla değiştirebiliyorum.    

Zerrin Tekindor

Ne kadar sıradışı bir ressam olduğunu biliyor musunuz?  Şüpheli bir bakış, Rimeli akmış bir göz, Meraklı bekleyiş, Biraz mavi ya da mutlaka azıcık kızıl Sizi size hatırlatabilir. 

Canavar Cupcakeleri Yerken Şarlo Küvette Uyuyordu

Yazabilirim... En az 12 sayfa yazı yazabilirim. Günleri aylara sığdırıyorum. Bir küçük hafta sonunda filmleri, oyunları, kitapları devirip en sevdiğim insanlarla vakit geçiriyorum. Günde 4 saat uyuyorum. 20 saat yaşıyorum. Gece müziği duyunca kalkıp resim yapıyorum. Müziğe göre bir sandığın tepesinde duvara yapıştırdığım kartonları boyuyorum. En sevdiklerimi daha çok seviyorum. Daha az sevdiklerime kısacık zamanlar ayırıyorum. Şimdi biraz her telden çalalım: Canavar Cingöz: Kitap ayraçlarını benim gibi sevenler varsa bu iştahlı yaratığı yapmak çok kolay. Bir kağıt, uhu, makas ve renkli kağıtlarla hepimizin kendine has ayraçları olabilir. Hayal gücünüzü sınırlandırmayın! Sizinki daha çılgın ya da cici olabilir. Kitap çok sıkıcı olsa bile öyküyü kendinize göre renklendirebilirsiniz. Ve kitaplara notlar almak da aynı etkiyi yaratır. Her kitabın bir yazarı vardı ama sayfalarında kendi hükümdarlığınızı yaratabilirsiniz.  Yaz geldi meyve salatası çılgınlığı başladı. Ne söyledi