Ana içeriğe atla

Günün Sevilesi Kelimesi ve İdealizm

Düş Gezgini.

Şimdi Coşkun Aral televizyonda, kendisi belkide ülkemizin tek düş gezgini. Fotoğrafçı. Anı kaydediyor.
Okumadığımızdan, gezmediğimizden bahsediyor.
Okulda da tartışılırdı eskiden; çok gezen mi?, çok okuyan mı? çok bilir diye.
Şimdi en hızlı Google'layan biliyor. Google'lamak. Yüzyılımızın dile pelesenk olmuş kavramı.

"Artık hiç birşey öğrenmeden de para kazabiliyorsun..." diyor Aral. "Türkiye'de maçizm hakim" diye ekliyor.
Tarihimizin önemli anlarına tanıklık etmeye çalışan biri kendisi. Amaçları, idealleri uğruna yaşadığı hayatı sömüren -ama iyi anlamda bir sömürü- ve bizlere yansıtan naçizane kişilik.

Saygılarım sonsuzdur size sayın Aral.

Düşünüyorum da idealleri olan kaç kişi kaldı ki? Bu yazıyı okuyanlar kendi ideallerini sorgulasın. Geçmişlerine ait amaçlarını, beklentilerini. Dünyayı değiştirme çabasından bahsetmiyorum. Kendilerini değiştirme çabasında bile çuvallayan insanlık, ideallerinin üzerine kibrit suyu dökmüştür. Ve gelecek nesiller sönmüş ideallerin küllerini sadece savuruyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Masaüstü Arka Planı Olarak Ayarla

Günde ortalama 5 saat durduğum evimdeki duvarların rengini değiştiremiyorum ama 12 saat karşısında durduğum bilgisayarımın arka planını sadece 2 tıkla değiştirebiliyorum.    

Zerrin Tekindor

Ne kadar sıradışı bir ressam olduğunu biliyor musunuz?  Şüpheli bir bakış, Rimeli akmış bir göz, Meraklı bekleyiş, Biraz mavi ya da mutlaka azıcık kızıl Sizi size hatırlatabilir. 

Canavar Cupcakeleri Yerken Şarlo Küvette Uyuyordu

Yazabilirim... En az 12 sayfa yazı yazabilirim. Günleri aylara sığdırıyorum. Bir küçük hafta sonunda filmleri, oyunları, kitapları devirip en sevdiğim insanlarla vakit geçiriyorum. Günde 4 saat uyuyorum. 20 saat yaşıyorum. Gece müziği duyunca kalkıp resim yapıyorum. Müziğe göre bir sandığın tepesinde duvara yapıştırdığım kartonları boyuyorum. En sevdiklerimi daha çok seviyorum. Daha az sevdiklerime kısacık zamanlar ayırıyorum. Şimdi biraz her telden çalalım: Canavar Cingöz: Kitap ayraçlarını benim gibi sevenler varsa bu iştahlı yaratığı yapmak çok kolay. Bir kağıt, uhu, makas ve renkli kağıtlarla hepimizin kendine has ayraçları olabilir. Hayal gücünüzü sınırlandırmayın! Sizinki daha çılgın ya da cici olabilir. Kitap çok sıkıcı olsa bile öyküyü kendinize göre renklendirebilirsiniz. Ve kitaplara notlar almak da aynı etkiyi yaratır. Her kitabın bir yazarı vardı ama sayfalarında kendi hükümdarlığınızı yaratabilirsiniz.  Yaz geldi meyve salatası çılgınlığı başladı. Ne söyledi