Ana içeriğe atla

Romeo ve Juliet Ölmedi!


İşte Tarla Kuşuydu Juliet karşınızda.

O meşhur aşkın sonu bedbaht aşıkları ölmedi, yaşıyor.
 Ama bu sefer içinde bulundukları trajedi tam bir komedi.
Shakespeare'in bütün oyunlarında kadınlar çile çekmiştir. Juliet öldü. Ophelia delirdi. Lady Macbeth... neyse o uğursuzluktan hiç bahsetmeyeceğim. Zira oyunda bundan bahsediyorlar. Sadece izlerken onaylarcasına kafa sallayacaksınız.

Bu zamana kadar Romeo ve Juliet'i meşhur Bolşoy balesinden izledim, geçen sene yine muhsin ertuğrul sahnesinde sergilenen Romeo ve Juliet oyununda trajedisini de izledim ama hiç birinden Tarla Kuşuydu Juliet kadar keyif almadım.

Trajediyi severim. Her zaman ilginç bulmuşumdur. Ama komedi... ah komedi.

Neyse konu şöyle: Bizim aşıklar ölmüyor. ve aradan yıllar geçiyor... | kendi ilişkilerinizi düşünün, hayal edin. Büyük aşkların ilk kıvılcımlarının zamanla ne hale geldiğiniz hepimiz deneyimliyoruz.Onlarda bizden farksız değillerdi oyunda.|
Romeo Juliet'ten Juliet Romeo'dan sıkılmış, birbirlerinde aşık oldukları özelliklerden nefret etmeye başlamışlardır (Nil'in yeni yazısında da dediği gibi...)

Ama onlar Bülbül mü Tarla Kuşu mu diye kavga ederlerken bile deli gibi gülüyorsunuz. Gülmezseniz bir süpriz yapıp sizi de oyuna katıp şaşırtacaklardır.

engin alkan: ben seni biraz fazla cesaretli buluyorum
sevinç erbulak: neden?
engin alkan: bu oyunun yönetmeni benim, biliyorsun değil mi? sonlara doğru bir saçından sürükleme sahnesi eklememi ister misin?Gidin gülün. Mutsuzsanız gidin.
Mutluysanız pekiştirmek için gidin.
Kendinize bir hediye bilet alın gidin.
Ayrıntısını merak ettiğiniz için gidin. Merakınız oyun saatine kadar baki kalsın.


Not. Oyuncular muhteşem! Hem oynuyorlar, hem çalıp söylüyorlar!
Engin Alkan (aynı zamanda oyunun yönetmeni olur), Sevinç Erbulak ve Çağlar Çorumlu hepsini ayrı bir seveceksiniz ve gördüğünüz her yerde koşarak yanlarına gidip tebrik etme eğilimi göstereceksiniz.
Bir diğer önerim de aç gitmeyin. Sahneden yükselen kokular ve tıkırdayan tencereler sizi mahvedebilir. (Önlerde yer bulun, arkaları unutun! )

Yetmedi daha artistik bilgi istiyoruz diyenler için: 


'çok kimliklilik, metinlerarasılık, gerçek ve oyunun homojen biçimde iç içe geçmiş oluşu gibi postmodern metin yapısına özgü kimi nitelikler taşıyan ephraim kishon'un tarla kuşuydu juliet oyunu, tarihin ünlü aşıkları romeo ve juliet'i, kendi zamanlarından ve aşkın kural tanımazlığından alıp, belirsiz bir zamana, evliliğin kuralları arasına taşır. ironisini geçmiş ve şimdiki zamanın, evlilik ve aşkın tezatlığı kadar shakespeare ve metinlerinden de besleyenkishonromeo ve juliet'e bu kez ''ölümcül bir aşkın'' hikayesini anlattırırken, belli ki 20. yüzyılı görüp geçirmiş bu iki kahramana shakespeare'in, yaratıcılarının varlığını sorgulatmayı da ihmal etmez. vuslata eremeyen aşklarıyla ünlenmiş iki oyun kişisinden; yaşamları ''oyun'' olan, ölemeyen ve ayrılamayan iki yeni çağ figürü yaratan ephraim kishon, farklı dönem, kültür ve dinlere özgü unsurları mizah yeteneğiyle bir araya getirip bir evlilik parodisinin ardında zorunlulukların alışkanlığa dönüştüğü gündelik hayatın içgüdüleri kıstıran, iştahı öğüten dişlilerini gösterir. ve öten tarla kuşu muydu bülbül müydü sorusunun cevapsızlığı altına ''aşk nasıl bu hale gelir''in cevabını gizleyen 'tarla kuşuydu juliet, tarifine uygun yapılmaya kalkıldığında hep tadı kaçan, alışveriş listesinde unutulmuş, akşam yemeği telaşı arasında kaynamış ve sonunda dibi tutmuş ''efsane aşk''ın tüm zamanlarda, tüm tanıdıklığıyla ''ille de var''lığını hatırlatır.'
(dramaturg sinem özlek)


Oyunu izleyip, sonundaki şarkıyı merak edenler için: 
-aşk sonsuzluktur-
gerçekten seversen, engel yoktur önünde
aşk değildir, ilk rüzgarda devrilen. 
değişmez zamanla, sevgi sapmaz yolundan
aşk değildir ilk yağmurda eriyen
fırtınalar eser, savrulmaz kökünden
zamana yenilmez, sarsılmaz asla göğüs gerer.
aşk değildir yanlışsam eğer;
aşk sonsuzluktur karanlıkta yol gösteren
kaç arşındır boyu, kaç karış, kaç kulaç?
içindeki alev ölçülmez dünya zamanıyla. 
aşk değildir yanlışsam eğer;
aşk sonsuzluktur yıldızlarla boy ölçüşen.

-aşık ol-
mutlu sonlar masallarda mı
o büyük aşklar yalan mı
insan ruhu hiç uslanmaz mı
kabından sızmayan aşk yok mu? 
sabır sanki biraz azalınca
gönül ferman dinlemiyor.
düşüp kalkmaktan sakınınca
insan aşkı hiç tadamıyor.

aşk işleri biraz karışık
evlilik desen muamma.
insan dünyayı yönetiyor
sınıfta kalıyor aşk oyununda.
aşık ol, haydi durma
aşık ol, hiç korkma
aşık ol, vakit varken
aşık ol!

Yorumlar