Ana içeriğe atla

Perdelerinizi Açın!

Son günlerde zamanınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Birkaç ay önce zamanımı başkalarının hayatına bakarak geçirdiğimi düşünerek ciddi bir sıkıntı yaşadım. Elimde telefon saatlerce Instagram'dan Facebook'tan kim nerede ne yapmış diye bakıyordum ya da birşeyler çekip yükleyip kendi anımı sürekli paylaşma gereği duyuyordum.

Çook eskiden ilk İstanbul'a taşındığımda zamanımı harcadığım şeylerin listesini çıkartmıştım.
İlk sırayı yazıyı yazmak alıyordu. Kalıcı bir üretkenlik aslında.
Şimdi bir sıralama yapsam yazı yazmak bırakın ilk sırayı ilk 5'e zor girer.
Çek, paylaş, tüket ortamı varken nasıl yazı yazmak gibi üretken bir uğraşa vakit ayırabilirdim ki!

Bende çözüm olarak kapattım. 
7 yıldır kullandığım neredeyse 3bin fotoğraf eklediğim Instagram hesabımı kapattım, oradan zaman kazandım. Sonra da sadece ailemin ve bir kaç sevdiğim insanın bulunduğu özel hesabıma da 1- 2 aylık sürelerle ara verme kararı aldım.

Sonuç: Kazanılan kaliteli zaman.

Facebook'a nadiren bakıyorum, Swarm kullanmıyorum, Twitter'a arada gündeme göre... çiçek gibi.

Yıllar içinde sanırım bu tüketme durumu daha agresif hale gelecek. Sonuçta bundan para kazanan ve git gide büyüyen bir pazar var ki ben de bu pazarın yaratılmasında yıllardır rol oynuyorum.


Ama iş işte kalsın ben de kendi kişisel hayatıma bakıyım.

Ve bir kehanet verecek olursam, insanlar zamanla tüm bu çöplükten sıkılacak ve daha kaliteli olanı aramaya başlayacak. Bir de özel hayat kalmadı ona ayrı hayret ediyorum. Kişisel Instagram hesaplarının açık olmasını doğru bulmuyorum.

Perdelerin açık yaşamıyorsun ama Instagram'ın herkese açık. Belki uç bir örnek ama biraz üstüne düşünürseniz anlayabilirsiniz. İsteyen herkes seninle ilgili son derece kişisel detaylar öğrenebilir; nerede yaşadığın, evinin nasıl olduğu, medeni halin, duygusal durumun, kilon, yaşın, işin...

Belki 2017'de durumun farkında olmayabilirsiniz ama gelecekte bunların nasıl kıymetli datalar olduğunu, insanlarla neler paylaştığınızı daha iyi anlayacaksınız. Tabii bu sözüm hayatına dair her bir detayı paylaşanlara.

Instagram hesabımı sanırım 5 yıl önce "özel" yaptım.  Beni takip edenlere baktığımda çok sinirlenmiştim. Bu adam kim ki benim resimlerimi görüyor, bu kadın da kim vs. diye kızdığımı çok iyi hatırlıyorum.

Özetle özel hayatımız biraz özel kalmalı.
Sosyal medyada herkese açık olmak yerine perdelerinizi açın da biraz ışık girsin!

Not:
Belli bir konuda paylaşım yapmak ya da markalaşmak bunlara dahil değildir. Bahsettiğim sadece size ait olan ve başında da özel kelimesi geçen özel hayatınızdır.

*Neden bu fotoğrafı seçtin diye sorarsınız, oldukça tatlı sevdiğim bir andı. 
Bu anı herkesle paylaşabilirim. :) Burada paylaştığım resimler herkesle paylaşmaya uygun gördüklerim. Sevgilerimle. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Masaüstü Arka Planı Olarak Ayarla

Günde ortalama 5 saat durduğum evimdeki duvarların rengini değiştiremiyorum ama 12 saat karşısında durduğum bilgisayarımın arka planını sadece 2 tıkla değiştirebiliyorum.    

Zerrin Tekindor

Ne kadar sıradışı bir ressam olduğunu biliyor musunuz?  Şüpheli bir bakış, Rimeli akmış bir göz, Meraklı bekleyiş, Biraz mavi ya da mutlaka azıcık kızıl Sizi size hatırlatabilir. 

Canavar Cupcakeleri Yerken Şarlo Küvette Uyuyordu

Yazabilirim... En az 12 sayfa yazı yazabilirim. Günleri aylara sığdırıyorum. Bir küçük hafta sonunda filmleri, oyunları, kitapları devirip en sevdiğim insanlarla vakit geçiriyorum. Günde 4 saat uyuyorum. 20 saat yaşıyorum. Gece müziği duyunca kalkıp resim yapıyorum. Müziğe göre bir sandığın tepesinde duvara yapıştırdığım kartonları boyuyorum. En sevdiklerimi daha çok seviyorum. Daha az sevdiklerime kısacık zamanlar ayırıyorum. Şimdi biraz her telden çalalım: Canavar Cingöz: Kitap ayraçlarını benim gibi sevenler varsa bu iştahlı yaratığı yapmak çok kolay. Bir kağıt, uhu, makas ve renkli kağıtlarla hepimizin kendine has ayraçları olabilir. Hayal gücünüzü sınırlandırmayın! Sizinki daha çılgın ya da cici olabilir. Kitap çok sıkıcı olsa bile öyküyü kendinize göre renklendirebilirsiniz. Ve kitaplara notlar almak da aynı etkiyi yaratır. Her kitabın bir yazarı vardı ama sayfalarında kendi hükümdarlığınızı yaratabilirsiniz.  Yaz geldi meyve salatası çılgınlığı başladı. Ne söyledi