Ana içeriğe atla

Perdelerinizi Açın!

Son günlerde zamanınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Birkaç ay önce zamanımı başkalarının hayatına bakarak geçirdiğimi düşünerek ciddi bir sıkıntı yaşadım. Elimde telefon saatlerce Instagram'dan Facebook'tan kim nerede ne yapmış diye bakıyordum ya da birşeyler çekip yükleyip kendi anımı sürekli paylaşma gereği duyuyordum.

Çook eskiden ilk İstanbul'a taşındığımda zamanımı harcadığım şeylerin listesini çıkartmıştım.
İlk sırayı yazıyı yazmak alıyordu. Kalıcı bir üretkenlik aslında.
Şimdi bir sıralama yapsam yazı yazmak bırakın ilk sırayı ilk 5'e zor girer.
Çek, paylaş, tüket ortamı varken nasıl yazı yazmak gibi üretken bir uğraşa vakit ayırabilirdim ki!

Bende çözüm olarak kapattım. 
7 yıldır kullandığım neredeyse 3bin fotoğraf eklediğim Instagram hesabımı kapattım, oradan zaman kazandım. Sonra da sadece ailemin ve bir kaç sevdiğim insanın bulunduğu özel hesabıma da 1- 2 aylık sürelerle ara verme kararı aldım.

Sonuç: Kazanılan kaliteli zaman.

Facebook'a nadiren bakıyorum, Swarm kullanmıyorum, Twitter'a arada gündeme göre... çiçek gibi.

Yıllar içinde sanırım bu tüketme durumu daha agresif hale gelecek. Sonuçta bundan para kazanan ve git gide büyüyen bir pazar var ki ben de bu pazarın yaratılmasında yıllardır rol oynuyorum.


Ama iş işte kalsın ben de kendi kişisel hayatıma bakıyım.

Ve bir kehanet verecek olursam, insanlar zamanla tüm bu çöplükten sıkılacak ve daha kaliteli olanı aramaya başlayacak. Bir de özel hayat kalmadı ona ayrı hayret ediyorum. Kişisel Instagram hesaplarının açık olmasını doğru bulmuyorum.

Perdelerin açık yaşamıyorsun ama Instagram'ın herkese açık. Belki uç bir örnek ama biraz üstüne düşünürseniz anlayabilirsiniz. İsteyen herkes seninle ilgili son derece kişisel detaylar öğrenebilir; nerede yaşadığın, evinin nasıl olduğu, medeni halin, duygusal durumun, kilon, yaşın, işin...

Belki 2017'de durumun farkında olmayabilirsiniz ama gelecekte bunların nasıl kıymetli datalar olduğunu, insanlarla neler paylaştığınızı daha iyi anlayacaksınız. Tabii bu sözüm hayatına dair her bir detayı paylaşanlara.

Instagram hesabımı sanırım 5 yıl önce "özel" yaptım.  Beni takip edenlere baktığımda çok sinirlenmiştim. Bu adam kim ki benim resimlerimi görüyor, bu kadın da kim vs. diye kızdığımı çok iyi hatırlıyorum.

Özetle özel hayatımız biraz özel kalmalı.
Sosyal medyada herkese açık olmak yerine perdelerinizi açın da biraz ışık girsin!

Not:
Belli bir konuda paylaşım yapmak ya da markalaşmak bunlara dahil değildir. Bahsettiğim sadece size ait olan ve başında da özel kelimesi geçen özel hayatınızdır.

*Neden bu fotoğrafı seçtin diye sorarsınız, oldukça tatlı sevdiğim bir andı. 
Bu anı herkesle paylaşabilirim. :) Burada paylaştığım resimler herkesle paylaşmaya uygun gördüklerim. Sevgilerimle. 

Yorumlar