Ana içeriğe atla

VEGAN beslenmek mümkün mü?

Tabii ki mümkün.
"Bazı kaynaklara göre geçtiğimiz on yılda dünyadaki vegan sayısı %350 artış göstermiş. ABD nüfusunun %3’ü İngiltere nüfusunun ise %1’i vegan olduğu tespit edilmiş. Almanya’da ise bu oran yaklaşık 3%."

Hatta bu rakamlara katkıda bulunmak için https://www.howmanyvegans.com/ adresini inceleyebilirsiniz. :) 

En çok Vegan tabii ki Hindistan'da en azı da İspanya'daymış. Ki bence yeterli veri olsa Türkiye İspanya'nın yerini alırdı. 

Related imageMaalesef yıllardır kafamı kurcalayan konu, son dönemde üst üste izlediğim belgesellerle depreşti. 
Özellikle Netflix'te geçen gün izlediğim "Cowspiracy: The Sustainability Secret (https://www.netflix.com/title/80033772) oldukça etkileyiciydi. 

Türkiye'deki etin, sütün, yumurtanın önemini düşününce Vegan'lık imkansız geliyor.
Yıllardır süt içmiyorum ve sütün hiçbir faydasına inanmıyorum. Aslında inaçsızlık oldukça yetersiz bir yorum; okuduklarım, izlediklerim, dinlediklerim bir yana bendeki etkisi oldukça rahatsız ediciydi.
Tavuk...
Yıllardır oldukça az miktarda tüketiyorum. "Organik tavuk" diye etiketlenmiş tavukları bile minimumda tüketiyoruz.

Ama yoğurt ama yumurta hele peynir. Of.

Ben peynirsiz, yoğurtsuz naparım ne yerim...

Birkaç gündür nasıl beslenirim diye düşünüyorum. Yerlerine ne koyarım, tarifler neler, yediklerimin içinde ne kadar süt ürünü var...
Çok.
Gerçekten o kadar bağımlıyız ki.

Etten, tavuktan, balıktan daha kolay vazgeçerim ama VEGAN'lık bambaşka bir konu. Çok zor.
Araştırmalar gösteriyorki diğer canlılara verdiğimiz zararın telafisi yok.
Bu hızlı tüketimde yediklerimizin sağlıklı olma ihtimali %3'ten daha az.
Keşfettikçe yazacağım.
Şimdilik minik denemelerim var.

Bugünkü akşam yemeğim Vegan menüsündendi mesela.
Yarın sabah kahvaltısını bu şekilde yapmayı planlıyorum...

Yorumunuz varsa paylaşabilirsiniz. :)

Selis


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Masaüstü Arka Planı Olarak Ayarla

Günde ortalama 5 saat durduğum evimdeki duvarların rengini değiştiremiyorum ama 12 saat karşısında durduğum bilgisayarımın arka planını sadece 2 tıkla değiştirebiliyorum.    

Zerrin Tekindor

Ne kadar sıradışı bir ressam olduğunu biliyor musunuz?  Şüpheli bir bakış, Rimeli akmış bir göz, Meraklı bekleyiş, Biraz mavi ya da mutlaka azıcık kızıl Sizi size hatırlatabilir. 

Canavar Cupcakeleri Yerken Şarlo Küvette Uyuyordu

Yazabilirim... En az 12 sayfa yazı yazabilirim. Günleri aylara sığdırıyorum. Bir küçük hafta sonunda filmleri, oyunları, kitapları devirip en sevdiğim insanlarla vakit geçiriyorum. Günde 4 saat uyuyorum. 20 saat yaşıyorum. Gece müziği duyunca kalkıp resim yapıyorum. Müziğe göre bir sandığın tepesinde duvara yapıştırdığım kartonları boyuyorum. En sevdiklerimi daha çok seviyorum. Daha az sevdiklerime kısacık zamanlar ayırıyorum. Şimdi biraz her telden çalalım: Canavar Cingöz: Kitap ayraçlarını benim gibi sevenler varsa bu iştahlı yaratığı yapmak çok kolay. Bir kağıt, uhu, makas ve renkli kağıtlarla hepimizin kendine has ayraçları olabilir. Hayal gücünüzü sınırlandırmayın! Sizinki daha çılgın ya da cici olabilir. Kitap çok sıkıcı olsa bile öyküyü kendinize göre renklendirebilirsiniz. Ve kitaplara notlar almak da aynı etkiyi yaratır. Her kitabın bir yazarı vardı ama sayfalarında kendi hükümdarlığınızı yaratabilirsiniz.  Yaz geldi meyve salatası çılgınlığı başladı. Ne söyledi