Ana içeriğe atla

Refik Anadol

Melting memories

2010 yılından beri reklamcılık sektöründe çalışan biri olarak sanırım 6 yıldır düzenli olarak çeşitli konferanslara katılıyorum.
%99'unun boş ve reklama dayalı konuşmalardan oluştuğunu düşünürsek, katılım daha çok dostlar alışverişte görsün havasıyla gerçekleşiyor. 

Bu yıl tarihimde ilk kez gerçekten etkileyici bir konuşma dinledim ve izledim. 

Refik Anadol. 

Refik Anadol'u daha önce hiç duymamıştım açıkcası. Hatta oturuma tesadüfen katıldım, tam dışarı çıkacakken, çıkmaya üşendim. Gerçekten de izlediğim en iyi oturumu tamamiyle tesadüfen yakaladım. 

Peki neden bu kadar etkilendim? 

Refik Anadol konuşmasının girişinde kısaca kendinden ve kurduğu hayallerden bahsetti. 
Sabah 8 akşam 5.30 çalışan birinin kurmayı düşünemeyeceği hayaller. 

Sonra sadece 9 ayda yaptığı işleri gösterdi ki ben 9 ayda neler yaptım diye 3 sn düşündüm ve dişe dokunur birşey bulamadım. 

Sahip olduğumuz zaman aynıydı ama yaptıklarımız... 

Sözün özü...
İşte Refik Anadol. 
Bir veri ressamı. 
hayatımızda sahip olduğumuz tüm verilerden muhteşem eserler çıkartıp, bizden aldığını çok güzel bir şekilde yeniden bizimle paylaşıyor. 

Yaptıklarına bakan onu yaşını başını almış sanabilir ama o 1985 doğumlu.
Elçiye zeval olmaz, şuradan kendisi anlatsın: http://refikanadol.com/about 

Yok kim olduğu beni ilgilendirmez ne yapmış yani diyorsanız: http://refikanadol.com/works-gridNot. Tüm görseller sanatçının sitesinden ekran görüntüsü ile alınmıştır. Lütfen çalışmaların orjinali için http://refikanadol.com/works-grid sitesini ziyaret edin. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Masaüstü Arka Planı Olarak Ayarla

Günde ortalama 5 saat durduğum evimdeki duvarların rengini değiştiremiyorum ama 12 saat karşısında durduğum bilgisayarımın arka planını sadece 2 tıkla değiştirebiliyorum.    

Zerrin Tekindor

Ne kadar sıradışı bir ressam olduğunu biliyor musunuz?  Şüpheli bir bakış, Rimeli akmış bir göz, Meraklı bekleyiş, Biraz mavi ya da mutlaka azıcık kızıl Sizi size hatırlatabilir. 

Canavar Cupcakeleri Yerken Şarlo Küvette Uyuyordu

Yazabilirim... En az 12 sayfa yazı yazabilirim. Günleri aylara sığdırıyorum. Bir küçük hafta sonunda filmleri, oyunları, kitapları devirip en sevdiğim insanlarla vakit geçiriyorum. Günde 4 saat uyuyorum. 20 saat yaşıyorum. Gece müziği duyunca kalkıp resim yapıyorum. Müziğe göre bir sandığın tepesinde duvara yapıştırdığım kartonları boyuyorum. En sevdiklerimi daha çok seviyorum. Daha az sevdiklerime kısacık zamanlar ayırıyorum. Şimdi biraz her telden çalalım: Canavar Cingöz: Kitap ayraçlarını benim gibi sevenler varsa bu iştahlı yaratığı yapmak çok kolay. Bir kağıt, uhu, makas ve renkli kağıtlarla hepimizin kendine has ayraçları olabilir. Hayal gücünüzü sınırlandırmayın! Sizinki daha çılgın ya da cici olabilir. Kitap çok sıkıcı olsa bile öyküyü kendinize göre renklendirebilirsiniz. Ve kitaplara notlar almak da aynı etkiyi yaratır. Her kitabın bir yazarı vardı ama sayfalarında kendi hükümdarlığınızı yaratabilirsiniz.  Yaz geldi meyve salatası çılgınlığı başladı. Ne söyledi